Головна » Файли » Мої файли

. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом
[ Викачати з сервера (79.4 Kb) ] 04.11.2014, 21:58

 

Тема. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом.

Мета: навчальна: поглибити й систематизувати знання п’ятикласників про правила вживання апостроф; формувати загальнопізнавальні вмміння  правильно вимовлятти  й писати  слова  з апострофом, пояснювати свій вибір за допомогою правил, знаходити помилки, виправляти їх в усному і писемному мовленні;

          розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, кмітливість; виховна: виховувати любов і пошану до рідного слова.

Тип уроку: урок  формування практичних умінь і  навмчок з елементами повторення.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, схема, кросворд.

Епіграф                   

                                        Мова – державна перлина,

                                       Нею завжди дорожіть:

                                       Без мови немає країни –

                                       Мову, як матір, любіть.

                                                        (Ф. Пантов)

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання (вправа 363 ст. 176)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Вступне слово вчителя

Діти, наша мова – то бездонне джерело, яке ми з вами досліджуємо

на кожному уроці з мови. Шановні друзі! Сьогодні ми будемо повторювати певну орфограму, але яку саме, ви скажете мені, відгадавши ці загадки:

                                       Я такий же, як знак розділовий,

                                        І відомий шкільній дітворі

                                        Та в словах української мови

                                        Я пишусь не внизу, а вгорі.

                                        Спробуй лише написати ім’я –

                                        Зразу стану потрібен і я.

                                        (Апостроф)

                                        Місцина над яром

                                        Тож бувають у мові дива!

                                        Це слівце інтригує недаром:

                                        На шість літер – апострофів два,

                                        Означає місцину над яром.

                                        Яке це слово?

                                       (Надяря)

Учитель: Тож яка це орфограма?

Учні: Написання апострофа.

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку

Так, діти, сьогодні на уроці ми з вами повинні повторити та закріпити основні правила написання апострофа. Це нам потрібно для того, щоб правильно вимовляти і писати слова з апострофом.

IV. Актуалізація опорних знань

 Бесідаза питаннями

  • Пригадайте основні правила написання апострофа. Наведіть приклади.
  • Коли не пишеться апостроф? Наведіть приклади

V. Сприйняття і засвоєння учніми навчального матеріалу

Опрацювання схеми

Розглянемо схему: “Вживання апострофа” та проілюструємо її власними прикладами.

Коментар учителя до схеми

Апостроф вживається:

  1. після Б, П, В, М, Ф перед Я, Ю, Є, Ї:

п’ять, б’ється, бездощів’я, м’ясо, м’ята, сім’я, міжбрів’я

2. після Р твердого:

кар’єр, бар’єр, пір’я, подвір’я, ганчір’я, підгір’я, матір’ю, міжгір’я, сузір’я

3. після префіксів та першої частини складних слів, які закінчуються на приголосний:

між’ярусний,трьох’ярусний, перед’ювілейний, роз’яснення, під’їзд, пів’яблука, пів’їдальні, пів’ящика, дит’ясла

4. після К перед Я:

Лук’ян, Лук’янова, Лук’яненка, Лук’янівка

Апостроф не вживається:

  1.  після р м’якого:

ряска, рядно, рябий, звірячий, буряк, буря, бурячиння, гарячий

  1. після б, п, в, м, ф перед я, ю, є, ї (якщо перед складом немає Р, голосного):

         тьмяний             торф’яний     

морквяний        черв’як                       

медвяний          верф’ю          

 

Мовна розминка

Скоромовка

У  Лук’яна  в’язка  м’яти.

У  Дем’яна  дев’ять  в’язок.     

. Виконання вправ для закріплення знань

Пояснювальний диктант (робота з дошкою)

Запишіть прислів’я. Де потрібно, поставте апостроф. Поясніть уживання апострофа.

Пташка красна своїм пір’ям, а людина своїм знанням. Ранні пташки

воду п’ють, а пізні – сльози ллють. Літо збирає, а зима з’їдає. Нащо й клад, коли у сімї лад. Доброму й добра пам'ять. Ледачому і в будень свято. Є люди, що і солов’я не люблять. (Народна память).

Завдання з ключем (індивідуальна робота з картками)

Записати слова у дві колонки:

         1)  слова з апострофом;

         2)  без апострофа.

Прочитавши перші букви у словах, спочатку в першому стовпчику, а потім у другому, отримаєте крилатий вислів.

Опам…ятатися, бур…як, дев…ять, р…явкати, нев…язкий, електрозвар…ювання, ад…ютант, атель…є, голуб…ятко,  духм…яний, об…їзд,  вар…яг,  Лук…янівка, інформб…юро, об…єкт, кань…йон, верб…я, р…явкнути, арф…яр, авант…юра,  дов…янути,  щупл…явий, оп…яніти,  евол…юція.

Ключ: Підкресливши перші букви, прочитаєте прислів’я. (Одна голова добра, а дві ‒ краще).

Робота з “дірявими словами” (колективна робота)

Я показуватиму вам незвичайні слова “діряві”. Якщо у слові пишеться апостроф ‒ підніміть руку вгору (Учитель показує картки зі словами)

Мавп…ячий, пів …ящика,  м…ята, дерев…яний,  присв…ята, бур…ян, п...ять, від…їзд,  р…юкзак,  пам…ять, б…ється,  дев…ять,  св…ято, здоров…я,  пор…ядок, духм…яний.

Ситуативне завдання (індивідуальна робота з картками)

Уявіть себе у ролі вчителя. Виправте помилки у словах, які, на вашу думку,  написані неправильно.

Цв’ях,  від’їжджати,  компютер, Лук’ян, з’єднання,  мяч,  матірю, фотоз’йомка,  солов’ї, сузіря,  від’їзд, Святослав.

Вправа – гра “Третє зайве” (робота в групах)

1 група.

Св..ятослав, В..ячеслав, П..єр.

Міжгір..я, р..яд, повітр..я.

2 група.

Зв..язок, цв..яшок, тьм..яний.

Риб..ячий, черв..як, мавп..ячий.

3 група.

Р…ябий, з..яблик, пір…їна.

Звірячий, р..ядно, бур..ян.

Гра “Відгадай загадки” (робота в парах)

Тепер ми знаходимося перед Брамою, де стоїть зла Кома. Вона пообіцяла відпустити Апострофа, за умови, що ми відгадаємо її загадки. Вперед!

Вставити, де необхідно, пропущений апостроф і відгадати загадки.

1) Має добру пам…ять, дуже хутко все запам…ятає, як почує якусь вість – слово в слово розповість. (Луна)

2) Всі, хто в руки його не візьме – той по голові б…є. (Цвях)

3) Без нього жодна людина і п…яти хвилин не вижеве. (Повітр’я)

4) Плела хлівець на четверо овець, а п…ята окремо. (Рукавичка)

            Гра “Найуважніший”

 Прослухати  вірш, запам’ятати, а  потім  записати  якнайбільше  слів  з  апострофом.

У  п’ятницю, у  надвечір’я,      

         Як  туманцем  потягло,

         Сонце  плавно  у  міжгір’я

         Спочивати  попливло.

         На  подвір’ячку, під  в’язом,

         Вся  зібралася  сім’я:

         Відпочить, побути  разом

         Та  послухать  солов’я.

         Вечоріє. На  подвір’ї

         Вся  сім’я  рядком  сидить…

         Перше  випливло  сузір’я:

         Бавить, манить  і  мигтить.

Вправа – гра. “Фонетичні загадки” (робота в групах)

  1. Приголосний, дзвінкий, не маю пари. Знайдіть мене у слові мати.
  2. Приголосний, дзвінкий, без пари. Разом із голосними, що є у слові хата, позначають однією буквою.
  3. Приголосний, глухий. Моя пара – [д].
  4. Голосний, ненаголошений. В алфавіті позначають першою літерою.

 

 
 

 

 

 

                                              

Завдання:

1 група. Складіть фонетичну загадку до слова “м’язи”.

2 група. Складіть фонетичну загадку до слова “м’яч”.

3 група. Складіть фонетичну загадку до слова “м'ясо”.

VІІ. Систематизація знань умінь і навичок

Гра “Найкмітливіший”

Відповіді на запитання (слова, що пишуться з апосторофом) виписати в пелюстки. У виділених кружечках прочитайте назву квітки.

 

 

 

 

 

 

 

Овал: 6,Овал: 4,Овал: 2,Овал: 55,Овал: 1,Овал: 7,Овал: 8 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Випрлюють … (бур’ян)

2. Духмяна лікарська рослина … (м’ята)

3. Пташки чистять … (пір’я)

4. Дерево … (в’яз)

5. Дають при народженні людини … (ім’я)

6. Риба, схожа на змію … (в’юн)

7. Надзвичайно співучі птахи … (солов’ї)

8. Зв’язаний хмиз … (в’язка)

Відповідь. Барвінок.

VІІІ. Підсумки уроку, оцінювання результатів роботи

  1. Бесідаза питаннями
  • Коли у словах вживається  апострофа. Наведіть приклади.
  • Коли не пишеться апостроф? Наведіть приклади
  1. Заключне слово вчителя

А  чи  знаєте  ви, діти,

Про  найцікавіший  знак  на  світі?

Округлий, пузатенький, із  хвостиком  маленьким.

Став  після  приголосних  лиш

Та  після (р'), мій  друг, облиш.

Рідню  хорошу  знак  цей  має:

Орфоепія  про  нього  дбає,

Фонетика  найважчі  справи   доручає.

ХІ. Домашнє завдання

Підручник § 27 ст. 178 (опрацювати тему “Правила вживання апострофа”).

За вибором

  • Вправа 374. ст. 180.
  • Скласти загадку, вірш, акровірш чи казку про апостроф.
  • З орфографічного словника виписати по 10 слів з апострофом.  Із двома словами скласти речення.

 

 

          

Категорія: Мої файли | Додав: lilia
Переглядів: 2549 | Завантажень: 35 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar