22:18 Безособові дієслова | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 клас Урок № 26 Тема. Безособові дієслова Мета: навчальна: сформувати поняття про безособові дієслова, їхню структурну будову, семантику, синтаксичну роль; формувати вміння розрізняти безособові та особові дієслова; розвивальна: розвивати вміння вживати безособові дієслова в односкладних реченнях, в усному та писемному мовленні, визначати їхні виражальні можливості; виховна: виховувати любов до прекрасного, природи. Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування практичних умінь і навмчок). Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиці. Епіграф Найбільше й найдорожче добро кожного народу – це його мова, ота жива схованка живого духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почуття. Панас Мирний
ХІД УРОКУ I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Перевірка домашнього завдання 2. Бесіда за питаннями
III. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ Сьогодні на уроці ознайомимося із безособовими дієсловами, їхньою структурною будовою, семантикою. Навчимося визначати їхню синтаксичну роль. А також сформуємо вміння розрізняти безособові та особові дієслова. ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ V. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Пояснення вчителя Звичайно, дієслова виражають дію, яку виконує певна дійова особа. Учень пише твір. Наближається весна. У таких реченнях назва особи як вказівка на неї служить підметом, а особова форма дієслова ‒ присудком. Але є дієслова, які виконують дію без вказівки на її виконавця. Це безособові дієслова: світає, морозить (неможливо поставити питання хто світає? хто морозить?). Влітку світає дуже рано. Безособові дієслова змінюються лише за часами. Їх форми в теперішньому і майбутньому часі нагадують форми третьої особи однини (вечоріє, звечоріє, вечорітиме, буде вечоріти), а в минулому ‒ форму однини середнього роду (посутеніло, не спалось).
2. Робота з таблицею “Безособові дієслова”
3. Робота з підручником ст. 79. VІ. УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ, УДОСКОНАЛЕННЯ ЗАГАЛЬНОПІЗНАВАЛЬНИХ І ТВОРЧИХ УМІНЬ З ТЕМИ
З поданих речень виписати безособові дієслова і визначити, до яких груп за значенням вони належать. Схарактеризувати їх граматичні ознаки. 1. Не дрімалося у партизанському загоні ‒ думалось про наступний день. (Ю. Збанацький) 2. Роздощилося, щоденно квасить і квасить, а ти мусиш іти (Ю. Збанацький). Хлопцям з голоду корчило шлунки, в очах літали зелені й жовті метелики (І. Микитенко). 4. Надворі морозило, дув західний колючий вітер (А. Головко). 5. Під цим високим зоряним небом думається про все одразу (О. Сизенко). 2. Ігрове завдання (робота з дошкою)
1. Явище природи, що свідчить про початок дня. 2. Дієслово на означення випадкового успіху у справах. 3. Явище природи, що свідчить про початок вечора. 4. дієслово з часткою -ся, утворене від особового у третій особі однини, що означає впевненість у чомусь. 5. Стало холодніше. 6. Синонім до слова світає. 7. Синонім до слова пощастить. 8. Дієслово з часткою -ся, спільнокореневе з іменником життя 9. Синонім до дієслова вечоріє. 10. Дієслово з часткою -ся, спільнокореневе з іменником сплюха. 11. Явище природи, характерне великою кількістю опадів.
3. Мовознавча вікторина Клас ділиться на дві групи, кожній з них пропонують дібрати і записати безособові дієслова відповідно до значення: І група – на позначення явищ природи, ІІ група – на позначення фізичного чи психічного стану людини. 4. Ігрове завдання “Четверте зайве” Записати. Проаналізувати дієслова вжиті в уривках з художніх текстів. У якому з них безособових дієслів немає?
(Є. Гуцало).
5. Робота з підручником Виконання вправи 122 ст. 82 Прочитайте речення, визначте в кожному граматичну основу, перепишіть тільки ті речення, що мають один головний член ‒ присудок. Якою частиною мови він виражений? Доведіть, що ці дієслова безособові. 6. Ігрове завдання “Приховані слова” Замість рисочок запишіть букви так, щоб утворилися безособові дієслова. З двома словами письмово складіть речення.
7. Творче конструювання (індивідуальна робота)
Наприклад. 1. Маленьке телятко пахло молоком і свіжим сіном. 2. Зранку вже пахло морозцем. Червоніє, гуде, трясе
8. Робота в групах І група. Пояснити значення фразеологізмів. Два ввести в речення. Позакладало вуха, аж животи попідтягало, запахло смаленим, похололо на душі, похилило на сон, мов язиком злизало. ІІ група. Переробити речення так, щоб у кожному було безособове дієслово. З’ясувати синтаксичну роль безособових дієслів. Теплий весняний дощ покропив землю. Сніг замів дороги. У лісі пахне сосна. Вода залила луки. Заморозки прибили зав’язь на деревах. Туман вкрив степ. VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ З ТЕМИ Гра “Ланцюжок” Клас ділиться на стільки груп, скільки рядів. Кожна з груп отримує чистий аркуш паперу, де по черзі кожен учасник команди записує безособове дієслово. Яка команда швидше впорається із завданням, та і перемогла. VII. ПІДСУМОК УРОКУ
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підручник § 19 ст. 79 ‒ 83. Опрацювати тему “Безособові дієслова”. Вправа 124 ст. 83 або використовуючи безособові дієслова, записати 3 ‒ 4 народні рецепти від будь-яких хвороб.
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Всього коментарів: 0 | |