22:19 Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом. | |||
Тема. Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом. Мета: навчальна: поглибити й систематизувати знання п’ятикласників про правила вживання апостроф; формувати загальнопізнавальні вмміння правильно вимовлятти й писати слова з апострофом, пояснювати свій вибір за допомогою правил, знаходити помилки, виправляти їх в усному і писемному мовленні; розвивальна: розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять, кмітливість; виховна: виховувати любов і пошану до рідного слова. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навмчок з елементами повторення. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, схема, кросворд. Епіграф Мова – державна перлина, Нею завжди дорожіть: Без мови немає країни – Мову, як матір, любіть. (Ф. Пантов) ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент ІІ. Перевірка домашнього завдання (вправа 363 ст. 176) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів Вступне слово вчителя Діти, наша мова – то бездонне джерело, яке ми з вами досліджуємо на кожному уроці з мови. Шановні друзі! Сьогодні ми будемо повторювати певну орфограму, але яку саме, ви скажете мені, відгадавши ці загадки: Я такий же, як знак розділовий, І відомий шкільній дітворі Та в словах української мови Я пишусь не внизу, а вгорі. Спробуй лише написати ім’я – Зразу стану потрібен і я. (Апостроф) Місцина над яром Тож бувають у мові дива! Це слівце інтригує недаром: На шість літер – апострофів два, Означає місцину над яром. Яке це слово? (Над’яр’я) Учитель: Тож яка це орфограма? Учні: Написання апострофа. ІІІ. Оголошення теми й мети уроку Так, діти, сьогодні на уроці ми з вами повинні повторити та закріпити основні правила написання апострофа. Це нам потрібно для того, щоб правильно вимовляти і писати слова з апострофом. IV. Актуалізація опорних знань Бесідаза питаннями
V. Сприйняття і засвоєння учніми навчального матеріалу Опрацювання схеми Розглянемо схему: “Вживання апострофа” та проілюструємо її власними прикладами. Коментар учителя до схеми Апостроф вживається:
п’ять, б’ється, бездощів’я, м’ясо, м’ята, сім’я, міжбрів’я 2. після Р твердого: кар’єр, бар’єр, пір’я, подвір’я, ганчір’я, підгір’я, матір’ю, міжгір’я, сузір’я 3. після префіксів та першої частини складних слів, які закінчуються на приголосний: між’ярусний,трьох’ярусний, перед’ювілейний, роз’яснення, під’їзд, пів’яблука, пів’їдальні, пів’ящика, дит’ясла 4. після К перед Я: Лук’ян, Лук’янова, Лук’яненка, Лук’янівка Апостроф не вживається:
ряска, рядно, рябий, звірячий, буряк, буря, бурячиння, гарячий
Мовна розминка Скоромовка У Лук’яна в’язка м’яти. У Дем’яна дев’ять в’язок. VІ. Виконання вправ для закріплення знань Пояснювальний диктант (робота з дошкою) Запишіть прислів’я. Де потрібно, поставте апостроф. Поясніть уживання апострофа. Пташка красна своїм пір’ям, а людина своїм знанням. Ранні пташки воду п’ють, а пізні – сльози ллють. Літо збирає, а зима з’їдає. Нащо й клад, коли у сім’ї лад. Доброму й добра пам'ять. Ледачому і в будень свято. Є люди, що і солов’я не люблять. (Народна пам’ять). Завдання з ключем (індивідуальна робота з картками) Записати слова у дві колонки: 1) слова з апострофом; 2) без апострофа. Прочитавши перші букви у словах, спочатку в першому стовпчику, а потім у другому, отримаєте крилатий вислів. Опам…ятатися, бур…як, дев…ять, р…явкати, нев…язкий, електрозвар…ювання, ад…ютант, атель…є, голуб…ятко, духм…яний, об…їзд, вар…яг, Лук…янівка, інформб…юро, об…єкт, кань…йон, верб…я, р…явкнути, арф…яр, авант…юра, дов…янути, щупл…явий, оп…яніти, евол…юція. Ключ: Підкресливши перші букви, прочитаєте прислів’я. (Одна голова добра, а дві ‒ краще). Робота з “дірявими словами” (колективна робота) Я показуватиму вам незвичайні слова “діряві”. Якщо у слові пишеться апостроф ‒ підніміть руку вгору (Учитель показує картки зі словами) Мавп…ячий, пів …ящика, м…ята, дерев…яний, присв…ята, бур…ян, п...ять, від…їзд, р…юкзак, пам…ять, б…ється, дев…ять, св…ято, здоров…я, пор…ядок, духм…яний. Ситуативне завдання (індивідуальна робота з картками) Уявіть себе у ролі вчителя. Виправте помилки у словах, які, на вашу думку, написані неправильно. Цв’ях, від’їжджати, компютер, Лук’ян, з’єднання, мяч, матірю, фотоз’йомка, солов’ї, сузіря, від’їзд, Святослав. Вправа – гра “Третє зайве” (робота в групах) 1 група. Св..ятослав, В..ячеслав, П..єр. Міжгір..я, р..яд, повітр..я. 2 група. Зв..язок, цв..яшок, тьм..яний. Риб..ячий, черв..як, мавп..ячий. 3 група. Р…ябий, з..яблик, пір…їна. Звір…ячий, р..ядно, бур..ян. Гра “Відгадай загадки” (робота в парах) Тепер ми знаходимося перед Брамою, де стоїть зла Кома. Вона пообіцяла відпустити Апострофа, за умови, що ми відгадаємо її загадки. Вперед! Вставити, де необхідно, пропущений апостроф і відгадати загадки. 1) Має добру пам…ять, дуже хутко все запам…ятає, як почує якусь вість – слово в слово розповість. (Луна) 2) Всі, хто в руки його не візьме – той по голові б…є. (Цвях) 3) Без нього жодна людина і п…яти хвилин не вижеве. (Повітр’я) 4) Плела хлівець на четверо овець, а п…ята окремо. (Рукавичка) Гра “Найуважніший” Прослухати вірш, запам’ятати, а потім записати якнайбільше слів з апострофом. У п’ятницю, у надвечір’я, Як туманцем потягло, Сонце плавно у міжгір’я Спочивати попливло. На подвір’ячку, під в’язом, Вся зібралася сім’я: Відпочить, побути разом Та послухать солов’я. Вечоріє. На подвір’ї Вся сім’я рядком сидить… Перше випливло сузір’я: Бавить, манить і мигтить. Вправа – гра. “Фонетичні загадки” (робота в групах)
Завдання: 1 група. Складіть фонетичну загадку до слова “м’язи”. 2 група. Складіть фонетичну загадку до слова “м’яч”. 3 група. Складіть фонетичну загадку до слова “м'ясо”. VІІ. Систематизація знань умінь і навичок Гра “Найкмітливіший” Відповіді на запитання (слова, що пишуться з апосторофом) виписати в пелюстки. У виділених кружечках прочитайте назву квітки.
1. Випрлюють … (бур’ян) 2. Духмяна лікарська рослина … (м’ята) 3. Пташки чистять … (пір’я) 4. Дерево … (в’яз) 5. Дають при народженні людини … (ім’я) 6. Риба, схожа на змію … (в’юн) 7. Надзвичайно співучі птахи … (солов’ї) 8. Зв’язаний хмиз … (в’язка) Відповідь. Барвінок. VІІІ. Підсумки уроку, оцінювання результатів роботи
А чи знаєте ви, діти, Про найцікавіший знак на світі? Округлий, пузатенький, із хвостиком маленьким. Став після приголосних лиш Та після (р'), мій друг, облиш. Рідню хорошу знак цей має: Орфоепія про нього дбає, Фонетика найважчі справи доручає. ХІ. Домашнє завдання Підручник § 27 ст. 178 (опрацювати тему “Правила вживання апострофа”). За вибором
| |||
|
Всього коментарів: 0 | |